ولایت
تولیدملی حمایت ازکار وسرمایه ایرانی
 
لینک دوستان
لینک های ویژه
مذهبی
اول از شهید باهنر شروع كنم كه خاطرات من با او دیرین‌تر و بیشتر است. همان‌طور كه گفتم من در سال 1336 با مرحوم باهنر آشنا شدم و این آشنایى بعد از گذشت مدتى در سال 38 ظاهراً یا 39 به یك رفاقت نزدیك تبدیل شد و در جریان مبارزات هم كه وارد شدیم ایشان یك عنصر فعال بود و در سالهاى 44 به بعد ما ارتباطمان ارتباط به صورت یك پیوند كارى و مبارزاتى درآمد.

در سال 1344 یا 45 در تهران چندین جلسه به طور مخفیانه تشكیل مى‌شد كه نظم این جلسات و اداره‌ى كلى آنها به عهده‌ى شهید باهنر بود. این جلسات تشكیل مى‌شد از یك عده عناصر انقلابى و مبارز، عمدتاً از بازاری‌هاى بسیار مؤمن و چند نفرى هم دانشجو و شاید هم یكى، دو نفر ادارى كه اینها - یكى، دو نفر هم شاید بیشتر - دو، سه نفر ادارى ولیكن بیشتر كسبه بودند، از بازماندگان مؤتلفه بودند - سازمان مؤتلفه اسلامى - اینها جلسات مخفى تشكیل مى‌دادند و مرحوم باهنر مسؤول هماهنگى این جلسات و تعیین سخنران‌ها و مدرسینى براى این جلسات بود.

یكى، دو تا از این جلسات را خودش تدریس مى‌كرد، یكى، دو تایش را من تدریس مى‌كردم - كه ایشان به من محول كرده بود - بعضى‌اش را هم بعضى از برادران دیگرمان مثل آقاى هاشمى رفسنجانى و بعضى دیگر اداره مى‌كردند و تدریس مى‌كردند. این كار مشترك ما بود كه آن‌جا شروع شد و همین‌طور كار مشترك ما ادامه پیدا كرد تا سال‌هاى 48، 49 كه گفتم آن مسأله‌ى جهان‌بینى پیش آمد و از آن‌جا ارتباط ما نزدیكتر و ارتباطات كاریمان بسیار بیشتر شد.

خاطرات زیادى من در این دوران از شهید باهنر دارم كه یكى از این خاطرات، خاطرات زندان سال 1342 ایشان است، كه آن سال من هم زندان بودم در قزل قلعه و بلافاصله بعد از من یا اندكى با دوران زندانى من مشترك دوران زندانى ایشان بود، مدتى زندان بودند، آزاد شدند و باز بعد از چند سال مجدداً ایشان زندان افتادند. یادم است در سال 1344 من از مشهد آمده بودم تهران، پرونده‌اى در مشهد داشتم كه من را تعقیب مى‌كردند، به خاطر آن مجبور بودم برنگردم مشهد و تهران بمانم. در همین حینى كه تهران آزادانه مى‌گشتم و فكر مى‌كردم كه مسأله‌اى براى من این‌جا وجود ندارد، بوسیله‌ى آقاى هاشمى رفسنجانى اطلاع پیدا كردم كه به مناسبت پرونده‌ى دیگرى در او من و آقاى هاشمى و نُه نفر دیگر از برادرانمان، از روحانیون قم تحت تعقیب هستیم.

یك روز عصرى - این خاطره را فراموش نمى‌كنم، خاطره‌ى جالبى است. - یك روز عصرى من توى خیابان انقلاب كنونى مى‌رفتم، آقاى هاشمى رسید به من گفت من توى اتوبوس بودم تو را دیدم و فوراً در اولین ایستگاه پیاده شدم. گفت: آمدم به تو بگویم كه تو آزادانه دارى راه مى‌روى ولی تحت تعقیب هستى.
قرار ملاقاتی گذاشتیم با دآقای هاشمی و دوستان. قرارمان كجا بود؟ قرارى كه آقاى هاشمى با آنها گذاشته بود - چون جا كه نداشتیم در تهران - اتاق انتظار دكتر واعظى در انتهاى كوچه‌ى روحى. دكتر واعظى از دوستان آقاى منتظرى بود، مرد مؤمنى بود، علاقه‌مند به مبارزین بود و ما مى‌دانستیم كه توى اتاق انتظار او اگر برویم بفهمد ما را بیرون نخواهد كرد.

اما خب شما ببینید اتاق انتظار یك طبیب چقدر جاى ناامنى است براى ملاقات، اما از بس جا نداشتیم در تهران مجبور شده بودیم كه برویم آن جا. رفتیم توى اتاق انتظار آقاى دكتر واعظى به عنوان مریض‌هایى كه آمدند آن‌جا منتظر وقت و نوبت هستند نشستیم كه حرف‌های‌مان را بزنیم، بعد دیدیم یك زن آن‌جا نشسته، یك مرد آن‌جا نشسته و نمى‌شود این‌جا صحبت كرد.  ماندیم متحیر چه بكنیم، یك دفعه یكى از دوستان گفت برویم خانه‌ى آقاى باهنر. آقاى باهنر آن وقت كوچه‌ى شترداران آن‌جا میدان شاه سابق كه اسمش امروز میدان قیام است. آن‌جا خانه‌اش بود و نزدیك بود به آن محلى كه ما قرار داشتیم. گفتیم برویم خانه‌ى آقاى باهنر و همه خوشحال رفتیم طرف منزل ایشان، ایشان دو تا اطاق در یك منزلى طبقه‌ى بالا اجاره كرده بود.

خوشبختانه خانم ایشان هم خانه نبود و ما توانستیم خود ایشان را هم از خانه بیرون كنیم و بنشینیم حرف‌های‌مان را بزنیم و خاطره‌ى چهره‌ى نجیب این دوست قدیمى و عزیز ما - كه مى‌دید ما در حضور او داریم یك كارى، یك حرفى مى‌خواهیم بزنیم كه او مى‌خواهیم نباشد و مطلقاً نگران و ناراحت نمى‌شد، چون مى‌فهمید مسأله‌ى مهمى است - از یادم نمى‌رود. خیلى صریح به ایشان گفتیم كه ما یك صحبتى داریم مى‌خواهیم شما نباشید، آن هم با خوش‌رویى به نظرم چایى و میوه و اینها براى ما فراهم كرد و خودش هم از خانه گذاشت رفت بیرون كه ما حرفهایمان را آن‌جا بزنیم.

مصاحبه‌ى مطبوعاتى پیرامون هشت شهریور 26/05/1361
سایت حضرت آقاطبقه بندی: سیاسی، شهدا،
[ 1391/11/17 ] [ 11:50 ب.ظ ] [ عمار ] [ نظرات ]
Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


خدمت به یگانه منجی عالم بشریت

آمار سایت
آخرین بروز رسانی :
جهت دوستی

Powered by WebGozar